Atopowe zapalenie skóry (AZS), tak zwana skaza białkowa, to przewlekła zapalna choroba skóry.
Schorzenie to towarzyszy najczęściej innym chorobom atopowym tj., astma oskrzelowa, katar sienny czy alergiczne zapalenie spojówek. Najczęściej związana jest z pokarmową reakcją alergiczną współistniejącą z infekcją grzybiczą organizmu (kandydozą-candidą) chociaż w patogenezie AZS biorą również udział alergeny powietrzno – pochodne: roztocza, alergeny obecne w sierści, wydzielinach i naskórku zwierząt domowych, a także alergeny pyłków roślin.

Atopowe zapalenie skóry rozwija się najczęściej u niemowląt lub małych dzieci. Występuje ono z różnym nasileniem, stale lub sezonowo, co jest zależne od danego organizmu, środowiska w jakim się znajduje oraz diety.
U osób dorosłych symptomy AZS mogą różnić się od objawów tej choroby u dzieci. U dorosłych pacjentów zwykle obecne są zmiany w zgięciach kolanowych, łokciowych, a także u nasady szyi. Zmiany chorobowe, tj. nadżerki, przeczosy, krwiste strupy, nacieki zapalne mogą pokrywać znaczną część ciała, ale najczęściej szczególnie wyraźne są na szyi i twarzy. Skóra może intensywnie się łuszczyć, a zmiany mogą ulegać nadkażeniom bakteryjnym lub grzybiczym.

Według danych szacunkowych atopowe zapalenie skóry dotyka około 20% populacji.

Medycyna konwencjonalna nie znalazła jeszcze lekarstwa na to schorzenie, uważa AZS za chorobę przewlekłą i nieuleczalną. Zalecane jest stosowanie kosmetyków mających za zadanie zminimalizować objawy, a w ciężkich przypadkach przepisywane są  maści sterydowe, zalecana jest dieta i uciążliwe dolegliwości są jedynie „zaleczane”, aż do następnego nasilenia się choroby.

Nie jest jednak prawdą, że AZS – skaza białkowa jest nieuleczalna.

Jest to właśnie jeden z tych obszarów, gdzie medycyna niekonwencjonalna ma przewagę nad medycyną akademicką, podobnie jak z astmą czy diagnostyką i likwidowaniem alergii.
Jeżeli w przebiegu atopowego zapalenia skóry występuje alergia, na któryś z alergenów centralnych, np. mleko krowie, wówczas terapia likwidująca alergię musi być poprzedzona całkowitym unikaniem alergenu przed jej rozpoczęciem i w trakcie odczulania. Alergia na mleko krowie i produkty mleczne u dzieci, która jest najczęstszą przyczyną skazy białkowej, jest możliwa do usunięcia, ale terapia ta wymaga kilku zabiegów oraz przygotowania odpowiedniej diety, która musi być ściśle przestrzegana.